Uzależenienia – jak działają na pracę mózgu?

Czasy się zmieniają, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś umarł, ponieważ robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem środków psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z biegiem czasu zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie jest zdolny dostrzec różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U sporej ilości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednak nie powinno nakłaniać do próbowania, bowiem właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga uzależnienia.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Należy je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na drogę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się podejście do postrzegania świata, czucia, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych niszczy pracę mózgu. Nieraz są to zmiany nieodwracalne. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by odpowiednio reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec czuje euforię, przyjemność. Prawie każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie penisa

Bardzo trudno jest pozbyć się tego nałogu. Leczenie na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że cierpi każdy element jej ciała, a przez to kaleczy się, żeby koncentrować uwagę na tylko jednym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która przebywała na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą kolejną działką staje się głębszy. Trzeba zareagować w odpowiednim momencie. Warto też wspomnieć, że wiele narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach jest zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Warto wiedzieć o niekorzystnym działaniu tych wszystkich substancji, ponieważ ta wiedza może ustrzec społeczeństwo przed popełnieniem ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia.